

3 minuts 14.05.2025
Mikroplastik – co to jest i skąd się bierze?
Mikroplastik to małe cząsteczki plastiku. Biorą się z one rozpadu większych przedmiotów plastikowych, ale także pochodzą z produktów codziennego użytku. Mikroplastik trafia do środowiska głównie w wyniku działalności człowieka. Jego źródłami są: używanie niektórych kosmetyków, pranie odzieży z materiałów syntetycznych czy emisja cząsteczek z opon samochodowych podczas ich eksploatacji. W tym artykule przyjrzymy się problemom związanym z mikroplastikiem i podpowiemy, jak skutecznie z nimi walczyć.
Czym jest mikroplastik i dlaczego jest problemem?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku o rozmiarze mniejszym niż 5 milimetrów. Dzielą się one na dwa główne typy: mikroplastik pierwotny i mikroplastik wtórny. Pierwszy to plastik, który już na etapie produkcji ma bardzo małe rozmiary. Jego przykładem są mikrogranulki używane w kosmetykach. Ten drugi, czyli mikroplastik wtórny, powstaje w wyniku rozpadu większych przedmiotów wykonanych z plastiku (butelki, plastikowe torby) na mniejsze cząsteczki pod wpływem działania czynników zewnętrznych.
Mikroplastik jest problemem, ponieważ ma duży wpływ na nasze środowisko, zanieczyszczając je. Jest on bardzo trudny do usunięcia z gleby, wód i powietrza. Jest niemal wszędzie. Szkodzi zarówno zwierzętom jak i ludziom. Jego obecność w środowisku powoduje trwałe zanieczyszczenie, ponieważ nie rozkłada się on łatwo. Kiedy jego obecność rośnie, mikroplastik staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego oraz bioróżnorodności.
Jak powstaje mikroplastik?
Mikroplastik powstaje przeważnie w dwóch formach: pierwotnej i wtórnej. Mikroplastik pierwotny to bardzo małe cząstki plastiku, produkowane od razu w takiej postaci. Są to na przykład mikrogranulki w kosmetykach lub peelingach albo mikroskopijne włókna, które uwalniają się z odzieży syntetycznej podczas prania. Mikroplastik wtórny powstaje przez rozpad większych elementów plastikowych na mniejsze cząsteczki pod wpływem różnych czynników (na przykład takich jak: promienie słoneczne, wiatr, woda oraz mechaniczne zużycie). Odpady plastikowe porzucane w środowisku, z czasem ulegają rozpadowi, tworząc w ten sposób mikroplastik. Ponadto cząstki mikroplastiku mogą pochodzić również z produktów codziennego użytku, np. opony samochodowe, uwalniające w trakcie jazdy drobne fragmenty plastiku.
Jak powstają opakowania z sieci rybackich? Dowiedz się więcej!
Jak walczyć z mikroplastikiem? Sposoby na ograniczenie zanieczyszczenia
Walkę z mikroplastikiem warto zacząć od ograniczenia używania jednorazowych plastikowych produktów, takich jak butelki, opakowania czy torby. Zamiast tego lepiej wybrać produkty wielokrotnego użytku, np. torby materiałowe czy szklane butelki. Ważnym krokiem jest unikanie produktów kosmetycznych zawierających mikroplastik a wybieranie tych, zawierających naturalne składniki. Należy pamiętać o segregacji odpadów i recyklingu plastiku. Dzięki temu maleje ilość odpadów trafiających do środowiska. Warto także wspierać inicjatywy edukacyjne, które uświadamiają ludziom ten problem.